Мамологічне відділення
Прикарпатського
клінічного онкологічного центру
м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17

ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ У МАМОЛОГІЧНОМУ ВІДДІЛЕННІ ПРИКАРПАТСЬКОГО КЛІНІЧНОГО ОНКОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ

Променева терапія, як і хірургічне лікування, хіміотерапія чи гормональна терапія, входить в комплексне лікування злоякісних новоутворень грудної залози. Метою лікування є запобігання рецидиву пухлини в грудній залозі, післяопераційній рані чи в регіональних лімфатичних шляхах. У лікуванні пухлин грудної залози застосовується як зовнішня променева терапія, так і внутрішньотканева променева терапія (брахітерапія).

КОЛИ МОЖЕ БУТИ ВИКОРИСТАНА ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ ?

Не всі жінки з раком грудної залози потребують променеву терапію. Променева терапія застосовується в наступних випадках:

 • Після органозберігаючих операцій на грудній залозі, щоб зменшити ймовірність того, що рак з часом повернеться в тканині грудної залози або в сусідніх лімфатичних вузлах.
 • Після мастектомії, особливо, якщо розміри пухлини перевищували 5 см або якщо в видалених лімфатичних вузлах виявлено метастази раку.
 • Якщо злоякісне новоутворення поширилось на інші частини тіла, такі як кістки або мозок.

ЗОВНІШНЄ ОПРОМІНЕННЯ

Це найпоширеніший вид променевої терапії у жінок із раком грудної залози. При лікуванні пухлини за допомогою зовнішньої променевої терапії застосовується іонізуюче випромінювання, високоенергетичні фотони з великою проникаючою здатністю (електромагнітне рентгенівське випромінювання) і електрони з меншою проникаючою здатністю (β - випромінювання).

Променевій терапії завжди передує планування лікування, нерідко комп'ютерна томографія, що необхідно для визначення обсягу полів опромінення.

Вибір променевої терапії і тривалість лікування залежать від:

 • проведеної операції (часткове або повне видалення грудної залози);
 • ступеня поширеності раку грудної залози (чи є ураження лімфатичних вузлів);
 • післяопераційного гістологічного заключення;
 • віку пацієнта;
 • того, чи має місце пухлина правої або лівої грудної залози.

Варіанти променевої терапії при раку грудної залози:

 • Якщо у вас була мастектомія, а лімфатичні вузли не були уражені, то опромінення зосереджується на грудній стінці, післяопераційному рубці та місцях, де після операції було виведено дренажні трубки.
 • Якщо проведена органозберігаюча операція (наприклад квадрантектомія), швидше за все, лікарі назначать вам опромінення всієї грудної залози і додатково буде назначено курс променевої терапії на ложе розташування пухлини (так звана boost терапія), щоб запобігти рецидиву (поверненню) захворювання в цій ділянці.
 • Якщо ракові клітини виявлені в лімфатичних вузлах під рукою (пахвові лімфатичні вузли), ця ділянка також може бути опромінена. У деяких випадках опромінюється надключична ділянка (надключичні лімфатичні вузли) та вузли за грудиною по центру грудної клітки (внутрішньогрудні лімфатичні вузли).

ЯКІ ПЕРЕДУМОВИ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ПРОМЕНЕВОЇ ТЕРАПІЇ ?

Якщо після хірургічного втручання вам буде показане зовнішнє опромінення, воно зазвичай не починається, поки ваша післяопераційна рана не загоїться повністю, що зачасту триває до місяця або довше. Якщо ви отримуєте хіміотерапію, променева терапія, як правило, проводиться після завершення хіміотерапії.

Підготовка до зовнішньої променевої терапії

Перш ніж почати лікування, променеві терапевти ретельно планують необхідні поля та кути опромінення, визначають належні дози. Щоб під час сеансів лікування завжди гарантувати одну і ту ж позицію, на шкіру наносяться невеликі позначки (татуювання). Зовнішня променева терапія схожа на рентгенівські промені, але випромінювання сильніше. Сама процедура безболісна. Кожний сеанс лікування триває всього декілька хвилин.

ВИДИ ЗОВНІШНЬОЇ ПРОМЕНЕВОЇ ТЕРАПІЇ

При пухлинах грудної залози в основному використовується конформальна тривимірна променева терапія. Процедура лікування безболісна і зазвичай займає 10-15 хвилин (це включає в себе роздягання, фіксацію положення, саму процедуру).

Для зменшення побічних ефектів, загальна сумарна доза променевої терапії поділяється на разові дози або фракції. У лікуванні пухлин грудної залози використовується так зване дрібне фракціонування, при якому одноразова доза становить 2 Гр і всього робиться 5 фракцій (кожен робочий день), отже тривалість лікування становить 5-7 тижнів, в залежності від ситуації. Також застосовується середнє фракціонування, при якому, в порівнянні із звичайною променевою терапією, для отримання тієї ж сумарної дози потрібно зробити менше фракцій (15-17), так як розмір одноразової дози більше, ніж 2 Гр.

Яка променева терапія підходить Вам, залежить, знову ж таки, від проведеної операції (часткове або повне видалення молочної залози), ступеня поширення пухлини (чи є ураження лімфатичних вузлів) і післяопераційного гістологічного заключення, а також від Вашого віку, і чи має місце пухлина правої або лівої молочної залози.

При пухлинах лівої грудної залози, по можливості (в залежності від анатомічних особливостей, фізичних здібностей, супутніх захворювань пацієнта), додатково застосовується променева терапія з контролем дихання, для захисту серця.

ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ ВІД ПРОМЕНЕВОЇ ТЕРАПІЇ РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ

Важливий догляд за шкірою, про який Вас проконсультує процедурна медсестра. Мийтеся вранці перед променевою терапією, не наносьте дезодоранти і крем на область опромінення, не рекомендується голити ділянки шкіри, що опромінюються. Реакції на променеву терапію діляться на гострі, які можуть статися під час або відразу ж після променевої терапії, і пізні ускладнення, які можуть виникнути навіть через роки.

Гострі (ранні) реакції, які виникають під час променевої терапії:

 • Зміни шкіри в опроміненій ділянці, які нагадують сонячні опіки (почервоніння, лущення, потемніння шкіри).
 • Сухість шкіри, порушення чутливості.
 • Набряклість грудної залози.
 • Загальна втома.

Пізні ускладнення:

 • Потовщення шкіри в області опромінення (особливо навколо рубця). Зміна форми грудної залози, зменшення або затвердіння грудної залози.
 • Розлади чутливості, пігментація шкіри.
 • Проблеми з рухливістю в плечовому суглобі (при опроміненні лімфовузлів), лімфостаз в грудній клітці.

ТАКОЖ ВИ ПОВИННІ ЗНАТИ, ЩО ПРИ ПРОМЕНЕВІЙ ТЕРАПІЇ РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ МОЖЛИВІ НАСТУПНІ УСКЛАДЕННЯ:

 • Променева терапія може в деяких випадках пошкодити нервові сплетення, які іннервують руку. Даний стан називається плечовою плексопатією та характеризується онімінням, болями та слабкістю в плечі, передпліччі та китиці руки.
 • Опромінення аксилярних лімфовузлів може спричинити лімфедему (біль, набряк) верхньої кінцівки та грудної клітки.
 • В рідкісних випадках, променева терапія ослаблює структуру кісткової тканини, що може призвести до патологічного перелому ребра.
 • Раніше при променевій терапії грудної залози, в поля опромінення потрапляли серце та легені, що з часом могло призвести до пошкодження цих органів. На даний час при променевій терапії лікарі користуються спецзасобами, які дозволяють зосередити промені на ділянках, які потребують опромінення, тому на даний час післяпроменеві ускладенння зі сторони серця та легень стали рідкіснішими.
 • Жінки, які отримували в минулому променеву терапію, можуть мати проблеми іх грудним вигодовуванням дітей.
 • Променева терапія впливає на вибір реконструктивних хірургічних втручань в майбутньому та підвищує ризик ускладнень, якщо застосовується після реконструктивних операцій, особливо у випадку формувань лоскутів із тканин грудної залози.

Рекомендовано не піддавати опромінені ділянки дії сонячних променів, оскільки це може погіршити стан шкіри. Більшість змін зі сторони грудних залоз покращуються протягом декількох місяців. Зазвичай побічні прояви зникають через 6-12 місяців, але в деяких випадках це може зайняти більше часу.

© 2013 Мамологічне відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру
Використання матеріалів сайту дозволено при умові наявності активної індексуємої ссилки на сайт мамологічного відділення КЗ ПКОЦ
Сайт розроблений і підтримується мамологічним відділенням Прикарпатського клінічного онкологічного центру