Клінічний мамологічний центр
Івано-Франківського обласного
клінічного онкологічного диспансеру
м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17

Профілактика нудоти та блювання

Нерідко в пацієнтів, які отримують хіміотерапевтичне лікування виникає нудота та блювання, які виникають в результаті впливу як на центри головного мозку (центрального походження) так і за рахунок подразнюючого ефекту на слизову шлунка. Дана побічна дія коливається за своєю інтенсивністю у різних пацієнтів за рахунок індивідуальних фізіологічних особливостей організму так і в залежності від схеми застосованої хіміотерапії.

Пам’ятайте відчуття нудоти і блювання може виникнути у вас не безпосередньо в день введення хіміотерапевтичних ліків, а на наступний день і навіть пізніше. Завдяки нашим рекомендаціям щодо харчування та способу життя під час лікування та застосуванню сучасних препаратів, які називаються антиеметики, нудоту та блювання можна контролювати, а подекуди навіть припинити.

Рекомендації щодо боротьби з нудотою та блюванням:

1. Не вживати надмірної кількості їжі. Відчуття переповненого шлунка може викликати у вас посилене відчуття нудоти. Приймайте їжу не великими порціями 4-5 разів на день замість звичних 2-3 разів.
2. Не вживайте важку їжу.
3. Повільно споживайте їжу та рідину, не великими ковтками.
4. Рекомендовано обмежитись у вживанні солодкої, солоної та жирної їжі.
5. Рекомендовано вживати їжу холодною або кімнатної температури. Вживання гарячої гострої їжі не бажане.
6. Ретельно пережовуйте їжу.
7. Гігієна порожнини рота має велике значення.
8. В разі якщо в ранці вас турбує відчуття нудоти прийміть суху їжу, на кшталт кукурудзяних чи вівсяних паличок, печива ще до того як встати з ліжка. В разі якщо в ротовій порожнині наявні пошкодження цього робити не рекомендується.
9. У випадку якщо у вас виникло сильне відчуття нудоти рекомендуємо вам вживати світлі, прохолоджені, несолодкі фруктові соки (виноградний, яблучний).
10. Допомагають також кислі або м’ятні льодяники, смоктання кубиків льоду. Промивання ротової порожнини водою із лимонним соком. В разі якщо у вас наявні пошкодження в ротовій порожнині кислі льодяники або вода із лимонним соком не рекомендовані.
11. Сторонні запахі, такі як тютюновий дим, запах від приготування їжі, парфумерія можуть викликати у вас відчуття нудоти.
12. Одягайте вільний одяг.
13. Читання, приємна музика, спілкування із близькими та друзями, перегляд улюблених телепередач. Намагайтесь відволікти себе від неприємних відчуттів.
14. За 1 – 2 години до введення хіміопрепаратів і після, не приймайте їжу та напої.

Використана література : Що ви повинні знати про пухлини грудної залози. Поради хворим, які лікуються з приводу пухлин грудної залози - Упорядники - Б.Т.Білинський, Я.В.Шпарик, І.В.Ковальчук.
Львів: Галицька видавнича спілка, 2002. - 48с.

© 2013 Клінічний мамологічний центр Івано-Франківського обласного клінічного онкологічного диспансеру
Використання матеріалів сайту дозволено при умові наявності активної індексуємої ссилки на сайт клінічного мамологічного центру ІФ ОКОД
Сайт розроблений і підтримується Клінічним мамологічним центром