Мамологічне відділення
Прикарпатського
клінічного онкологічного центру
м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17

ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ У МАМОЛОГІЧНОМУ ВІДДІЛЕННІ ПРИКАРПАТСЬКОГО КЛІНІЧНОГО ОНКОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ

Деякі види раку грудної залози являються гормонозалежними. ER-позитивні та PR-позитивні клітини раку грудної залози мають на своїй поверхні рецептори (білки), які приєднуються до жіночих статевих гормонів – естрогену та/ або прогестерону, що допомагає їм рости та розвиватися. Існують різні способи запобігання приєднання гормонів до цих рецепторів. Гормональна терапія - це системна терапія, тобто вона досягає ракові клітини практично в будь-якій ділянці тіла, а не тільки в грудних залозах. Гормонотерапія рекомендована жінкам з позитивним гормональним рецептором статусом (ER-позитивним і / або PR-позитивним раком грудної залози), і не показана жінкам, пухлини яких не містять рецепторів до гормонів (ER, так і PR-негативний рак грудної залози).

Коли використовується гормональна терапія?

Гормональна терапія часто застосовується після операції (ад'ювантна терапія), щоб зменшити ризик рецидиву захворювання. Іноді гормонотерапія назначається до операції (неоад'ювантна терапія). Гормональна терапія також може застосовуватись для лікування рецидиву або метастатичного раку грудної залози, який поширився у інші частини тіла (наприклад печінка, легені). Зазвичай гормонотерапія триває, як мінімум 5 років.

Як працює гормональна терапія?

Статистика стверджує, що у двох із трьох випадків раку грудної залози пухлини являються гормонопозитивними. Їх клітини мають на своїй поверхні рецептори до естрогену (ER-позитивний рак) і / або прогестерону (PR-позитивний рак). Для цих видів раку високі рівні естрогену сприяють росту і поширенню ракових клітин. Існує декілька видів гормональної терапії. Усі вони полягають у різних способах ізоляції злоякісних гормонпозитивних клітин від стимулюючої дії жіночих статевих гормонів. Більшість видів гормональної терапії раку грудної залози, або знижують рівень естрогену, або стримують естроген від дії на злоякісні клітини.

Препарати, що блокують рецептори естрогену

Механізм дії даних препаратів полягає у зупинці стимулюючої дії естрогену на злоякісну клітину

Тамоксифен

Цей препарат блокує рецептори естрогену на поверхні ракових клітин грудної залози. Він припиняє зв'язування естрогенів з раковими клітинами. Хоча тамоксифен діє як антиестроген у грудних залозах, він чинить стимулюючий ефект в інших органах, таких як матка та кістки. Через це його називають селективним модулятором рецепторів естрогену.

Тамоксифен може застосовуватись в наступних випадках:

 • у жінок із позитивним гормональним рецептором статусом раку грудної залози, який пролікований хірургічно, тамоксифен покращує безрецидивну та загальну виживаність. Також, тамоксифен зменшує ймовірність виникнення раку в іншій грудній залозі. Тамоксифен призначається, як після хірургічного втручання (ад'ювантна терапія), так і перед операцією (неоад'ювантна терапія) і зазвичай тривалість прийому становить 5-10 років. При раку грудної залози на ранній стадії, тамоксифен застосовується для жінок, які ще не досягли менопаузи (якщо жінка вже в менопаузі, зазвичай застосовуються інгібітори ароматази).
 • у жінок пролікованих із приводу протокової карциноми in situ (DCIS) із позитивним гормональним рецепторним статусом, прийом тамоксифену протягом 5-ти років знижує ймовірність повернення DCIS та зменшує ризик захворіти на інвазивний рак грудної залози.
 • у жінок із гормонально-позитивним метастатичним раком грудної залози, тамоксифен подовжує загальну виживаність пацієнтів, уповільнює або зупиняє ріст ракових клітин і навіть нерідко призводить до регресу (зменшення) новоутворень.
 • у жінок із високим ризиком раку грудної залози тамоксифен може застосовуватись для зниження ризику розвитку даного захворювання.

Тореміфен (фарестон)

Тореміфен (фарестон) - це ще один селективний модулятор естрогенових рецепторів, який працює аналогічним чином, але він застосовується рідше і апробований переважно для лікування метастатичного раку грудної залози. В разі якщо тамоксифен виявився неефективним або припинив свою дію, тореміфен (фарестон) ймовірніше, виявиться також неефективним. Дані препарати приймаються перорально у вигляді пігулок.

Найпоширенішими побічними ефектами тамоксифену та тореміфену є:

 • Припливи жару.
 • Сухість у вагіні або наявність вагінальних виділень.
 • Зміни (перепади) настрою.

Деякі жінки із раком грудної залози, що поширився у кістки, можуть мати транзиторне загострення клінічних проявів, посилення болю та набряку в м'язах та кістках. Зазвичай дані симптоми минають доволі швидко, однак в деяких рідкісних випадках може розвиватись важка гіперкальціємія, яку складно контролювати. В такому разі, доведеться припинити лікування.

Рідкісні, але більш серйозні побічні ефекти також можливі:

 • якщо жінка знаходиться в менопаузі, ці препарати можуть збільшити ризик виникнення раку тіла матки. Негайно повідомте свого лікаря (онкогінеколога/гінеколога) про будь-які незвичайні вагінальні кровотечі (поширений симптом для цього виду раку). В більшості випадків, причиною маткової кровотечі являється не злоякісне новоутоворення, але цей симптом завжди потребує надзвичайної уваги.
 • тромбоз є ще одним рідкісним, але серйозним побічним ефектом. Тромби зазвичай утворюються в ногах (тромбоз глибоких вен), але іноді частина тромбу може відірватись і в кінцевому результаті блокувати артерію в легенях (емболія легеневої артерії). Негайно зателефонуйте у швидку допомогу, якщо у вас виникли болі, почервоніння або набряк у нижній частині ніг, задишка або біль у грудях, тому що це може бути симптомом тромбозу глибоких вен або симптомом тромбоемболії легеневої артерії.
 • рідко тамоксифен асоціюється з інсультом у жінок після менопаузи, тому в разі якщо у вас виникли сильні головні болі, сплутаність свідомості, мовні або рухові розлади, негайно зателефонуйте у швидку.

Залежно від менопаузального статусу жінки, тамоксифен може мати різний вплив на кістки. У жінок до менопаузи тамоксифен може спричинити деяке розмивання кісткової тканини, а в постменопаузальних жінок тамокифен часто зміцнює кістки.

Варто розуміти, що переваги прийому цих препаратів значно перевищують ризик для практично всіх жінок з позитивним гормональним рецептором статусом раку грудної залози.

Фулвестрант (фазлодекс)

Фулвестрант - це препарат, який не тільки блокує, але і руйнує естрогенові рецептори. Цей препарат не являється селективним модулятором естрогенових рецепторів - він діє як антиестроген по всьому тілу. Він також відомий як селективний деградатор рецепторів естрогену.

Фулвестрант застосовується для лікування метастатичного раку грудної залози, найчастіше при неефективності інших гормональних препаратів (таких як тамоксифен або інгібітор ароматази).Назначається у вигляді внутрішньом’язевих ін’єкцій. На протязі першого місяця, ін’єкція кожні 2 тижні. В подальшому 1 раз на місяць.

Частими короткостроковими побічними реакціями фулвестанту є:

 • Припливи жару та / або пітливість вночі.
 • Головний біль.
 • Слабка нудота.
 • Біль у кістках.
 • Біль у місці ін'єкції.

Оскільки фулвестрант блокує естроген, теоретично це може спричинити остеопороз кісток, особливо в тому разі, якщо фулвестрант приймається протягом тривалого часу. В даний час фулвестрант схвалений лише для використання в жінок після менопаузи.

Гормонотерапія, яка знижує рівень естрогену.

Деякі види гормонотерапії діють за рахунок зниження рівня естрогену. Оскільки естроген сприяє росту раку грудної залози із позитивними рецепторами до гормонів, зниження рівня естрогену може допомогти уповільнити ріст раку або запобігти його поверненню.

Інгібітори ароматази

Інгібітори ароматази - це препарати, які зупиняють вироблення естрогену. До менопаузи більшість естрогенів виробляють яєчники. Але у жінок жінок, чиї яєчники не працюють, або через менопаузу, або певні методи лікування, в жировій тканині до сих пір утворюється невелика кількість естрогенів ферментом, який називається - ароматаза. Інгібітори працюють шляхом блокування ароматази, що в свою чергу призводить до припинення вироблення естрогену. Дані препарати показані жінкам, які знаходяться в менопаузі, хоча вони також можуть бути використані в жінок передменопаузального періоду у поєднанні з блокуванням яєчників (див. нижче).

Існують три інгібітора ароматази, які працюють однаково добре при лікуванні раку грудної залози:

 • Летрозол (фемара)
 • Анастрозол (аримідекс)
 • Екземестан (аромазин)

Це таблетовані препарати, які приймаються щодня.

Застосовується в ад'ювантній терапії: після хірургічного лікування, інгібітори ароматази застосовуються, як поодинці, так і після тамоксифену (така схема застосування, показала себе краще, ніж прийом тамоксифену поодинці).

Схеми застосування, які являються ефективними у лікуванні гормон-позитивного раку грудної залози:

 • Тамоксифен протягом 2 - 3 років, потім інгібітори ароматази (сумарно до 5-ти років).
 • Інгібітори ароматази 2 – 3 роки, потім тамоксифен (сумарно до 5-ти років).
 • Тамоксифен протягом 5 років, а потім інгібітори ароматази на протязі 5-ти років.
 • Інгібітори ароматази протягом 5-ти років.
 • Тамоксифен на 5-10 років (якщо ви не можете отримувати інгібітори ароматази).

Для більшості постменопаузальних жінок із гормон-позитивним раком грудної залози, лікарі рекомендують приймати інгібітори ароматази тільки в певний момент під час ад'ювантної терапії. На даний час, стандартним лікуванням є прийом цих препаратів на протязі 5-ти років або чергування з тамоксифеном до досягнення як мінімум 5-ти років або послідовний прийом тамоксифену протягом щонайменше 3-ох років. На даний час проводяться наукові дослідження, мета яких дізнатись, чи прийом інгібіторів ароматази на протязі більше ніж 5-ти років, буде корисним. Тамоксифен - це варіант для деяких жінок, які за певних причин не можуть приймати інгібітори ароматази. Прийом тамоксифену протягом 10-ти років вважається більш ефективним, ніж протягом 5-ти років, але ви і ваш лікар вирішуєте найкращу тривалість гомонотерапії для вас.

Якщо ви в пременопаузальному віці і у вас виявлено рак грудної залози на ранній стідії, ваш лікар може порекомендувати вам приймати тамоксифен спочатку, а в разі якщо ви вже досягнули менопаузального статусу прописати вам інгібітори ароматази. Інший варіант - прийом препарату, який називається аналог гонадотропін рилізинг-гормон, який блокує яєчники та назначаться в поєднанні із інгібіторами ароматази. Не слід приймати інгібітори ароматази самостійно при лікуванні раку грудної залози у жінок до менопаузи, оскільки це небезпечно і може збільшити рівень гормонів.

Інгібітори ароматази застосовують також при метасатичному раку грудної залози або рецидивах, особливо у жінок після менопаузи. Назначають їх до тих пір, поки вони є корисними.

Можливі побічні ефекти: інгібітори ароматази мають менше серйозних побічних ефектів, ніж тамоксифен. Вони не викликають злоякісні новоутворення матки і дуже рідко викликають тромбоз. Вони можуть, однак, викликати біль у м'язах та важкість і/ або біль в суглобах. Біль у суглобах може бути подібним до проявів артриту в різних суглобах за один приступ.

Перехід на інший інгібітор ароматази може покращити цей побічний ефект, однак нерідко це призводить до того, що деякі жінки припиняють лікування даними препаратами. В такому разі, рекомендують перейти на тамоксифен для гормонотерапії на протязі 5-10 років.

Оскільки інгібітори ароматази різко знижують рівень естрогену у жінок після менопаузи, вони також можуть спричинити остеопороз та навіть переломи кісток. Якщо ви приймаєте інгібітори ароматази, то рекомендовано перевірити щільність кісток (за допомогою методу денситометрії), а для того, щоб зміцнити свої кістки, вам можуть бути назначені препарати, такі як бісфосфонати або деносумаб.

БЛОКУВАННЯ ЯЙНИКІВ

Для жінок до менопаузи, видалення або блокування яєчників, які є основним джерелом естрогенів, ефективно вводить їх у менопаузу. В такому разі стає оправданим застосування інших гормональних засобів, таких як інгібітори ароматази, які показані в такому випадку.

Існує кілька способів видалення або виключення яєчників для лікування метастатичного раку грудної залози, а також деяких жінок із захворюванням на ранніх стадіях:

 • Оофоректомія: хірургічне видалення яєчників. Це форма постійної абляції яєчників.
 • Аналоги гонадотропін рилізинг-гормону: ці препарати застосовуються частіше, ніж оофоректомія. Вони зупиняють сигнал про необхідність вироблення естрогену, який надсилають структури мозку до яйників, що викликає тимчасовий клімакс. Найчастіше застосовуються аналоги гонадотропін рилізинг-гормону: госерелін (золадекс) і трипторелін (диферелін). Їх можна застосовувати окремо або з іншими гормональними препаратами (тамоксифен, інгібітори ароматази, фульвестрант), у якості гормональної терапії у жінок до менопаузи.
 • Хіміотерапевтичні препарати: Деякі хіміопрепарати можуть блокувати яєчники у жінок до менопаузи. В деяких жінок функція яєчників повертається через місяці або роки, а в інших – блокування яєчників є постійним і призводить до менопаузи. Цей побічний ефект може бути корисним наслідком хіміотерапії раку грудної залози у пременопаузальних жінок.

Усі ці методи можуть викликати припливи жару, сухість у вагіні і зміни настрою.

© 2013 Мамологічне відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру
Використання матеріалів сайту дозволено при умові наявності активної індексуємої ссилки на сайт мамологічного відділення КЗ ПКОЦ
Сайт розроблений і підтримується мамологічним відділенням Прикарпатського клінічного онкологічного центру