Мамологічне відділення
Прикарпатського
клінічного онкологічного центру
м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17

ДОБРОЯКІСНІ НОВОУТВОРЕННЯ ГРУДНИХ ЗАЛОЗ

МАМОЛОГІЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ ПРИКАРПАТСЬКОГО КЛІНІЧНОГО ОНКОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ

Доброякісні (неракові) зміни/захворювання/новоутворення грудних залоз являються частим явищем та зустрічаються майже в усіх жінок. Переважна більшість доброякісних новоутворів/змін грудних залозах, являються доброякісними і на відміну від раку грудної залози, вони нічим не загрожують вашому життю. Однак, деякі із доброякісних новоутворень пов’язані із високим ризиком захворіти на рак грудної залози в майбутньому. Зміни в грудних залозах можуть бути безсимптомними та діагностуються під час мамографії/УЗД випадково. Нерідко, новоутворення/зміни спричиняють дискомфорт та/або болі в грудних залозах, що насторожує пацієнтів та змушує їх звернутись до лікаря. В більшості випадків, а саме в дев’яти із десяти випадків зміни являються доброякісними. Однак, відрізнити доброякісні зміни від злоякісних може тільки професійний мамолог, застосувавши усі свої навики та діагностичні засоби.

В грудних залозах зустрічаються наступні види доброякісних змін/новоутворень:

ФІБРОЗ ТА ЗВИЧАЙНА КІСТА В ГРУДНИХ ЗАЛОЗАХ

Нерідко причиною ущільнень/утворень в грудних залозах являється фіброз і/або кіста, які є нераковими (доброякісними) змінами тканини грудної залози, що виникають на певному етапі життя жінки. Дані зміни раніше називали фіброзно-кістозною хворобою, а тепер називають фіброзно-кістозними змінами. Фіброз і/або кісти зустрічаються у жінок будь-якого віку, але найчастіше у дітородному віці.

ФІБРОЗ – накопичення фіброзної тканини у надмірній кількості, тієї ж тканини, з якої побудовані зв’язки та рубці в нашому організмі. Ділянки фіброзу являються щільно-еластичними на дотик.

КІСТИ – округлі, рухомі, чутливі до дотику утворення. Кісти являються рідинними утвореннями грудних залоз, округлі або овальні мішечки в товщі грудної залози. Найчастіше зустрічаються у жінок у віці 40-ка років, але можуть зустрічатися в будь-якому віці. Щомісячні гормональні зміни жінки часто призводять до того, що кісти збільшуються і стають болючими, а іноді і більш помітними при пальпації безпосередньо перед менструальним періодом. Формування кіст починається із накопичення рідини всередині залоз грудної залози, в результаті утворюються мікрокісти, які непомітні та виявляються тільки під мікроскопом. Якщо рідина продовжує накопичуватись, формуються макрокісти (великі кісти). Великі кісти легко пропальповуються та можуть сягати навіть більше 10-ти см у діаметрі.

Діагностика фіброзно-кістозних змін грудної залози базується на симптомах, таких як наявність утворення в грудних залозах, набряк, чутливість і /або біль грудних залоз. Зазвичай симптоми посилюються перед менструальним періодом і/ або змінюються в залежності від фази менструального циклу. Ваші грудні залози можуть бути грудкуватими горбистими на дотик. Іноді можуть з’являтись чисті або злегка мутнуваті виділення із сосків. Інколи, одне із новоутворень в грудних залозах на дотик є твердішим за інші і/або являється не таким як інші, що може наводити на думку про злоякісну пухлину. В такому разі лікар назначить Вам УЗД, що дозволить визначити вміст кісти. Якщо кіста заповнена виключно рідиною, тоді це так звана проста кіста. Якщо під час УЗД серед вмісту кісти візуалізуються тканинні (тверді) ділянки, тоді така кіста буде називатись ускладненою . Лікар може рекомендувати Вам біопсію для того, щоб переконатись в доброякісному характері новоутворення.

Лікування фіброзно-кістозних змін. Кісти не потрібно видаляти, за виключенням випадків коли вони спричиняють значний дискомфорт для жінки. Кісти можна роздреновувати (пунктувати) за допомогою тонкої голки, що може також бути у нагоді для встановлення остаточного діагнозу. Пункція кісти на певний час зменшує тиснучі та/або болісні відчуття в місці розташування утворення. Кіста може знову заповнитись рідиною з часом, але деколи після пункції вона зникає повністю. Для кіст, які рецидивують (повертаються) після пункції , раціональним може бути хірургічне видалення. Більшість жінок із фіброзно-кістозними змінами, яким в значній мірі не докучають симптоми, лікування не потребують, однак, состерігаються у мамолога регулярно.

АДЕНОЗ ГРУДНИХ ЗАЛОЗ

Аденоз – це доброякісний (нераковий) стан при якому дольки (молоко-продукуючі залози) грудної залози збільшуються в розмірах та кількості. Аденоз нерідко виявляється випадково під час біопсії у жінок із фіброзно-кістозними змінами грудних залоз. Існує багато інших назв даного доброякісного стану, на кшталт туморозний аденоз, агрегаційний аденоз або аденозна пухлина. Незважаючи на те, що деякі із вказаних термінів містять назву пухлина у своїй назві, аденоз немає відношення до раку. Склерозуючий аденоз – специфічний тип аденому при якому побішені дольки грудної залози заміщуються сполучною (рубцевою) тканиною. Цей вид аденому може спричиняти біль в грудних залозах.

В разі якщо збільшені дольки залози розміщені поруч, вони можуть пропальповуватись як одне ціле у вигляді вузлового новоутворення. В такому разі, клінічного дослідження грудних залоз може бути недостатньо для того, щоб відрізнити аденоз від злоякісної пухлини. Кальцифікати (накопичення мінералів/солей) утворюються при аденозі, склерозуючому аденозі і раку грудної залози. Найкраще кальцифікати візуалізуються на мамографії. Нерідко відрізнити кальцифікати при аденозі від таких при раку грудної залози доволі важко. Через це лікарі змушені проводити біопсію новоутворення, що доволі складно враховую подекуди мікроскопічні розміри кальцинатів. Можливе також проведення хірургічного видалення ділянки розташування мікрокальцинатів із аденозом, після чого проводиться термінове гістологічне дослідження в межах 30-40 хвилин. Такий вид оперативного втручання являється надійним діагностичним і водночас лікувальним, носить назву секторальна резекція грудної залози із експрес-біопсією. Пацієнти із аденозом/склерозуючим аденозом лікування не потребують, але знаходяться від ретельним спостереженням у мамолога. Наявність у Вас аденозу не підвищує ризик захворіти на рак грудної залози. Однак, існують дані про те, що наявність склерозуючого аденозу пов’язана із підвищеним ризиком захворіти на рак.

ФІБРОАДЕНОМИ ГРУДНИХ ЗАЛОЗ

Фіброаденоми – це неракові новоутворення грудних залози, які являють собою змішані пухлини, що складаються із залозистої та сполучної тканини. Найчастіше фіброаденоми зустрічаються із 20-ти до 40-ка річного віку, але можуть бути і в будь-якому іншому віці. Фіброаденоми схильні до зменшення ближче до настання менопаузи та під час неї. При пальпації фіброаденоми схожі на щільно-еластичну кульку із чіткими контурами, рухому при зміщенні зі сторони в сторону, округлої або овальної форми. Деякі фіброаденоми занадто малі в розмірах та непомітні при пальпації, однак подекуди вони сягають декількох сантиметрів у діаметрі. Нерідко трапляються пацієнти із множинними фіброаденомами в грудних залозах. В разі якщо фіброаденома не пропальповується під час клінічного обстеження, її можна локалізувати під час мамографії/УЗД грудних залоз. В сумнівних випадках лікар може рекомендувати Вам біопсію (забір клітин та/ або шматочка тканини новоутворення) з метою виключення злоякісного характеру новоутворення. Більшість фіброаденом під час мікроскопічного дослідження характеризуються однорідністю структури, це так звані прості фіброаденоми. Однак, деякі фіброаденоми включають в себе нехарактерні ділянки, тому їх називають складними фіброаденомами. Складні фіброаденоми більші за розмірами та зустрічаються в більш старшому віці. Жінки із простими фіброаденомами мають дещо вищий (близько 1,5 рази) ризик захворіти на рак грудної залози в порівнянні із жінками без доброякісних змін у грудних залозах. Жінки із складними фіброаденомами мають вищий в порівнянні із простими фіброаденомами ризик захворіти на рак грудної залози.

ЛИСТОПОДІБНІ ФІБРОАДЕНОМИ ГРУДНИХ ЗАЛОЗ

Листоподібні/філоїдні фіброаденоми грудних залоз являються рідкісними двохкомпонентними пухлинами з наявністю епітеліальної та стромальної тканини. Найчастіше зустрічаються у жінок 40-ка річного віку, але можуть бути і в будь-якому іншому віці. Жінки із генетичним вродженим синдромом Лі-Фраумені мають підвищений ризик мати листоподібні фіброаденоми в грудних залозах.

Більшість листоподібних фіброаденом являються доброякісними (нераковими), але близько однієї із чотирьох таких пухлин являються злоякісними (раковими). Внаслідок своєї двохкомпонентної будови листоподібні фіброаденоми мають потенційну здатність до трансформації, як в саркому грудної залози, так і в карциному (частіше саркому) . Листоподібні/філоїдні фіброаденоми являються складними для діагностики пухлинами, що мають схильність до рецидивування та злоякісного переродження, мають непередбачуваний прогноз. Листоподібні фіброаденоми схильні до швидкого росту.

Важливо диференціювати листоподібні фіброаденоми від звичайних фіброаденом, оскільки існують істотні відмінності в тактиці ведення цих утворень. Звична для звичайних (змішаних) фіброаденом тактика вичікування/ спостереження, у випадку листоподібної/філоїдної фіброаденоми являється неприпустимою. Лікування листоподібної фіброаденоми хірургічне, яке полягає у органозберігаючій операції – лампектомії. Листоподібні фіброаденоми можуть рецидивувати (відновлюватись) у місці видалення, якщо невидалені із достатньою кількістю здорових тканин навколо. У випадку, якщо листоподібну фіброаденому неможливо видалити радикально, потрібно виконати повне видалення грудної залози (мастектомію).

В разі, якщо листоподібна фіброаденома вже трансформувалась у злоякісну пухлину (саркому), тактика лікування значно відрізняється від такої при карциномі грудної залози. Злоякісні листоподібні фіброаденоми (саркоми) не чутливі до гормонотерапії та малочутливі до променевої терапії/хіміотерапії, яка застосовується при карциномі грудної залози. В післяопераційному періоді листоподібні фіброаденоми потребують ретельного регулярного спостереження та рентгенологічного/УЗ контролю.

© 2013 Мамологічне відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру
Використання матеріалів сайту дозволено при умові наявності активної індексуємої ссилки на сайт мамологічного відділення КЗ ПКОЦ
Сайт розроблений і підтримується мамологічним відділенням Прикарпатського клінічного онкологічного центру