Мамологічне відділення
Прикарпатського
клінічного онкологічного центру
м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ

Операція являється одним із етапів лікування раку грудної залози. Існує декілька видів хірургічного лікування раку грудної залози. Який саме буде застосований у Вашому випадку, залежить від багатьох факторів та вирішується індивідуально.

Хірургічне лікування може проводитись з наступною метою:

 • Для видалення злоякісної пухлини із оточуючими прилягаючими до неї тканинами (органозберігаюча операція).
 • Видалення усієї грудної залози із пухлиною (мастектомія).
 • Для визначення стану регіонарних лімфатичних вузлів під рукою (біопсія сторожового лімфатичного вузла або лімфаденектомія).
 • Відновлення форми грудної залози після видалення пухлини (реконструкція грудної залози).
 • Зменшення симптомів розповсюдженого раку грудної залози («санітарна» ампутація грудної залози).

Ваш лікуючий лікар може рекомендувати Вам конкретну операцію в залежності від молекулярного типу пухлини, її розташування, розмірів та Ваших супутніх захворюваннях (серця, легень). Ви можете мати вибір, який об’єм/тип операції вибрати для себе. Обговоріть із лікарем усі можливі варіанти операції для того, щоб прийняти правильне для себе рішення.

Існують два основні види хірургічного лікування раку грудної залози:

 • Органозберігаюча операція (лампектомія/квадрантектомія). Цей вид хірургічного лікування передбачає видалення частини грудної залози, яка містить у собі пухлину разом із певною частиною оточуючих здорових тканин. Об’єм видалених здорових тканин залежить від розміру пухлини, її розташування та інших факторів.
 • Мастектомія. Видалення усієї грудної залози, інколи із прилягаючими тканинами. Існує декілька видів мастектомій.

Більшість жінок із ранньою стадією раку грудної залози мають можливість вибирати між органозберігаючою операцією та мастектомією. Основною перевагою органозберігаючої операції являється те, що більша частина грудної залози зберігається. Але, варто зауважити, що в переважній більшості випадків органозберігаючій операції слідує променева терапія (дистанційна гамма терапія). Жінки після мастектомії із ранньою стадією раку малоймовірно отримуватимуть променеву терапію.

В деяких випадках мастектомія являється операцією вибору. Все залежить від молекулярного типу раку грудної залози, розмірів та розташування пухлини, отриманого Вами до операції лікування, загального стану Вашого здоров’я (можливість отримувати хіміотерапію/променеву терапію) та інших факторів. Інколи жінки занепокоєні тим, що органозберігаюча операція підвищує ризик рецидиву (повернення) раку грудної залози в рані. Однак, існують численні науково обгрунтовані докази, які стверджуються про те, що мастектомія (видалення усієї грудної залози) не покращує та не впливає на показники загальної та безрецидивної виживаності пацієнтів. Наукові дослідження, які проводились з цього приводу вже на протязі 20-ти років, включають тисячі жінок із раком грудної залози та вказують на те, що органозберігаюча операція із послідуючою променевою терапією надає такий самий лікувальний ефект, як і видалення усієї грудної залози (мастектомія).

ВИДАЛЕННЯ ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ

Для того, щоб дізнатись про стан лімфатичних вузлів під рукою, один або декілька лімфатичних вузлів видаляються для дослідження під мікроскопом. Це важливий етап у діагностиці та стадіюванні (визначенні ступеня поширеності) раку грудної залози. Видалення лімфатичних вузлів може проводитись одночасно із операцією на грудній залозі або як окрема операція.

Існуються два види хірургічних втручань на лімфатичних вузлах при раку грудної залози:

 • Біопсія сторожового лімфовузла. Хірург знаходить та видаляє перший лімфатичний вузол (и), до якого може поширюватися пухлина. Видалення одного або декількох лімфовузлів знижує ризик побічних ефектів (лімфедеми) хірургічного лікування.
 • Лімфаденектомія. Процедура при якій хірург видаляє лімфатичні вузли з-під руки (зазвичай до 20-ти лімфовузлів).

РЕКОНСТРУКЦІЯ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ ПІСЛЯ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ

Частина жінок яким проводиться хірургічне лікування раку грудної залози, мають можливість обрати для себе той чи інший вид реконструкції. Для прикладу у випадку видалення усієї грудної залози (мастектомії), можливо зберегти значну частину шкірних покривів грудної залози із тонким шаром підшкірної жирової клітковини, що дозволить, як одномоментно, так і відстрочено (в майбутньому) відновити об’єм за допомогою імпланту. У випадку органозберігаючих операцій (лампектомія/квадрантектомія) можлива реконструкція власними тканинами грудної залози.

Можливість проведення реконструкції визначається індивідуально та залежить від стадії захворювання, розмірів та розташування новоутворення, молекулярного типу пухлини, загального стану вашого здоров’я, наявності супутніх захворювань та інших факторів.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ РОЗПОВСЮДЖЕНОГО РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ

Не дивлячись на те, що хірургічне лікування не вилікує пацієнта із раком грудної залози що розповсюдився в інші органи та частини тіла, симптоматична («санітарна») операція, в дяких випадках, дозволить призупинити ріст новоутворення та покращити якість життя пацієнта.

Для прикладу, симптоматична операція показана в наступних випадках:

 • Якщо пухлина вростає в шкіру та/або грудну клітку.
 • Якщо пухлина, яка проростає назовні кровоточить, розпадається.
 • Якщо пухлина створює тиск на сусідні ділянки та структури, що спричиняє болі та інші симптоми.

© 2013 Мамологічне відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру
Використання матеріалів сайту дозволено при умові наявності активної індексуємої ссилки на сайт мамологічного відділення КЗ ПКОЦ
Сайт розроблений і підтримується мамологічним відділенням Прикарпатського клінічного онкологічного центру