Мамологічне відділення
Прикарпатського
клінічного онкологічного центру
м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17

Рак грудної залози

За останні два десятиріччя наука досягла великих успіхів в лікуванні та ранній діагностиці раку грудної залози (РГЗ), що збільшило показники виживання та покращило якість життя пацієнтів. Найважливішою проблемою на сьогоднішній день є пізня діагностика раку грудної залози. На пізніх стадіях захворювання лікарі вже не в змозі допомогти. Виявлення раку грудної залози на пізніх стадіях виникає в звязку з відсутністю інформації у пацієнтів та страхом перед звертанням в лікарню. Рак грудної залози має суттєву відмінність в порівнянні із злоякісними новоутворами інших локалізацій - він порівняно легко діагностується при виконанні усіх необхідних заходів та успішно лікується в разі, якщо виявлений на ранніх стадіях. Основним методом своєчасної діагностики РГЗ - проведення жінками самообстеження та клінічного обстеження грудних залоз медичними працівниками.

Рак грудної залози є найчастішою причиною смертності від раку жінок в Україні. Щорічно діагностується більше 15 тисяч випадків захворювань на РГЗ що складає 51,4 випадки на 100 тис.населення, і приблизно 8000 жінок помирає. В 2011 році в Івано-Франківській області виявлено 337 хворих на РМЗ захворюваність склала 44,8 на 100 тисяч населення. Нажаль інформація та обізнаність з приводу раку молочної залози мінімальні, як наслідок, раннє виявлення захворювання залишається недосяжною метою: приблизно 25% випадків захворювання в 2011 році виявлено в пізніх стадіях. Це питання є дуже важливим, так як виявлення патології молочних залоз в ранніх стадіях ( 0-1 стадії) крім обстеження молочних залоз самими жінками та лікарями необхідна наявність спеціальної дороговартісної апаратури (мамографи із проявочними машинами, ультразвукові /УЗД/ датчики потужністю 7,5 Мгц). В звязку з важкими економічними умовами медичні працівники не мають належних технічних можливостей проведення ранньої діагностики РГЗ. В розвинених країнах існують різні програми пошуку ( скринінгу) РГЗ, їх особливості пов'язані з організаційною структурою охорони здоров’я в країні, їх інтерпретація залишається неоднозначною, але основною метою всіх вказаних програм є рання діагностика РГЗ. В умовах України неможливо проводити широкомасштабні мамографічні скринінгові програми, оскільки є наявною лише десята частина від наявної кількості мамографів (415 замість 3500).

Чому так важливо діагностувати РГЗ в ранніх стадіях слідує із статистичних даних показників 5- річного виживання, які при 0 стадії захворювання складають 95%, 1 ст. - 85% , 2 ст.- 85%, 3 ст. 41%, 4 ст. - 3-4%. На 1.01.2011 року на обліку в ООД знаходиться більше 2 тисяч хворих лікованих з приводу РГЗ із них більше 5 років живе 1091 хвора. Поставивши на державному рівні вирішення проблеми діагностики РГЗ в США більше 60% випадків захворювання діагностується в 0 стадії захворювання (Україна 0,5-1%). Слід відмітити ще один аспект проблеми — в пізніх стадіях витрати на лікування хворих в 35 раз вищі при нижчій ефективності лікування, порівняно з тим коли пухлина виявляється в ранніх стадіях. Поряд з цим діагностування РГЗ в 0 стадії в 35 раз дорожче ніж лікування хворих в пізніх стадіях. Слід розуміти що в цих випадках мова йде не лише про фінансові витрати, а про життя людини.

Рання діагностика раку молочної залози можлива при умові дотримання скринінгових програм:

а) самообстеження;
б) лікарських профілактичних оглядів;
в) мамографічних та УЗД досліджень.

Ці програми перелічено у порядку їх значимості оскільки переваги самоогляду є безперечними. У 90% випадків захворювання виявляється пацієнтами самостійно. В 2011 році в Івано-Франківській області лікарями при онкопрофоглядах виявлено реально до 10% захворювань.

Грудна залоза являється доступною для самообстеження. Потрібно знати методику його проведення. В Фінляндії обстеженню молочних залоз навчають дівчат ще в школі. Якщо жінка виявила ущільнення, або інші зміни в молочних залозах вона повинна негайно звернутись до лікаря за місцем проживання або в поліклініку Івано-Франківського обласного онкологічного диспансера. Слід відмітити що в дев’яти випадках із десяти виявлені зміни не є злоякісними, проте це може визначити лише спеціаліст . Самообстеження не може замінити регулярного відвідування лікарів жіночих оглядових кабінетів які функціонують у всіх поліклінічних відділеннях лікувальних закладів. Спеціалісти оглядових кабінетів пройшли спеціальну підготовку на базі клінічного мамологічного центру щодо особливостей клінічного обстеження молочних залоз. Мамографію грудних залоз з допомогою сучасної апаратури можливо провести в умовах Івано-Франківського ОКОД, в Калуші. Із 2012 року розпочато проведення мамографії в м. Коломиї, пологовому будинку м.Івано-Франківська. Широко практикуються виїзди мамологів обласного мамологічного центру для огляду жіночого населення в ЦРЛ. Графіки таких виїздів відомі міським та районним онкологам, звертайтесь до них за додатковою інформацією.

Турбує те, що нерідко, виявивши зміни з боку молочної залози жінки уникають звертання за допомогою до медичних працівників, приховують наявність захворювання, що пов’язано із поширенням серед населення недостовірної інформації про небезпеку діагностичних маніпуляцій, неефективність та дороговизну лікування. Натомість їм через деякі засоби масової інформації пропонують "недорогі", "високоефективні" нетрадиційні методи лікування, які при наявності злоякісного захворювання лише пришвидшують розвиток хвороби. Лікуючись таким чином жінки втрачають дорогоцінний час, коли ще можна зберегти молочну залозу, вилікувати недугу з витратою невеликих коштів.

© 2013 Мамологічне відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру
Використання матеріалів сайту дозволено при умові наявності активної індексуємої ссилки на сайт мамологічного відділення КЗ ПКОЦ
Сайт розроблений і підтримується мамологічним відділенням Прикарпатського клінічного онкологічного центру