Мамологічне відділення
Прикарпатського
клінічного онкологічного центру
м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 17

БІОПСІЯ СТОРОЖОВОГО (СИГНАЛЬНОГО) ЛІМФОВУЗЛА
МАМОЛОГІЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ ПРИКАРПАТСЬКОГО КЛІНІЧНОГО ОНКОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ

Сторожовий лімфовузолПри біопсії сторожового лімфовузла хірург знаходить та видаляє перший лімфатичний вузол (и), до якого може поширюватися пухлина. Для цього хірург вводить синій барвник та / або радіоактивну сполуку у пухлину, область навколо неї або область навколо соска. Лімфатичні судини переносять ці речовини по тому ж шляху, який, швидше за все, обрали б для себе ракові клітини. Перший лімфатичний вузол (и), у який потрапляє барвник або радіоактивна сполука, буде сторожовим лімфатичним вузлом (вузлами).

Через певний час після проведення ін'єкції барвника, сторожовий лімфовузол можна знайти шляхом пошуку вузлів, які зафарбувались у блакитний колір. Пошук сторожового лімфовузла проводиться в попередньо наміченій на шкірі анатомічній ділянці. Хірург виконує невеликий розріз шкіри та видаляє один або декілька лімфовузлів для дослідження. У випадку додаткового застосування радіоактивної сполуки зафарбований в синій колір лімфовузол можна знайти за допомогою портативного гамма сканера.

Один або декілька лімфатичних вузлів досліджуються гістологом на предмет наявності у них макро- або мікрометастазів в спеціально обладнаному для цього кабінеті експрес-гістології, який розташований безпосередньо в операційному блоці. Дослідження лімфатичних вузлів проводиться в терміновому режимі (30 хвилин), а при необхідності в звичайному рутинному режимі, який триває зазвичай від 5-ти до 7-ми днів. В разі, якщо гістолог під час термінового гістологічного дослідження виявив в лімфатичних вузлах злоякісні клітини, хірург може прийняти рішення на користь видалення регіонарних лімфатичних вузлів у повному обсязі вже під час операції. У випадку, якщо під час рутинного гістологічного дослідження (5-7 днів) сторожових лімфатичних вузлів гістолог виявив наявність злоякісних клінтин, тоді хірург може рекомендувати видалення лімфатичних вузлів у повному обсязі відстрочено (окреме оперативне втручання).

Однак, варто зазначити, що дані свіжих наукових досліджень вказують на відсутність вагомої різниці у даних загальної та безрецидивної виживаності у випадку повноцінної лімфодисекції та без неї у пацієнтів із обмеженим ураженням регіонарних лімфовузлів. Важливими факторами являються: розмір пухлини (5см та менше), вид оперативного втручання (органозберігаюча операція чи мастектомія) і подальший план лікування (можливість проведення променевої терапії).

Якщо сторожові лімфатичні вузли не уражені, тоді ураження решти лімфатичних вузлів малоймовірне. В такому разі лікар може прийняти рішення про збереження регіонарних лімфовузлів та не проводити лімфодисекцію.© 2013 Мамологічне відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру
Використання матеріалів сайту дозволено при умові наявності активної індексуємої ссилки на сайт мамологічного відділення КЗ ПКОЦ
Сайт розроблений і підтримується мамологічним відділенням Прикарпатського клінічного онкологічного центру